Barvířská 122/15, Liberec, Czech republic
+420 776 225 564
info@boolerdiamonds.com

Jak a kde schovat diamant

Jak a kde schovat diamant

Toto téma má hned 2 úhly pohledu na situaci.

  1. Jak uchovat diamanty, aby se nezničil nebo snad „nezkazil“
  2. Jak uchovat diamanty, aby je nikdo nenašel a v případě potřeby byli přístupné.

První téma je jednoduché. Diamant nemá žádné nároky na vlhkost, teplotu či jiné vlivy. Nerozpustí se, vydrží vysoké teploty ani ho nezmrazíte. Máte-li tedy potřebu ho mít doma, tak se Vám meze nekladou.

Kam dát diamanty, aby byly v bezpečí před „nenechavci“.

Toto  téma je na rozdíl od prvního trochu složitější. Nejčastější jsou 2 způsoby úschovy.

  1. V bance (bezpečnostní schránka)
  2. Doma

Může se stát, že Vám diamant uloží i obchodník s diamanty u něj, ale tomuto tématu se budeme věnovat jindy.

  • V bance

Na trhu fungují banky, jenž svým klientům nabízí za úplatu pronájem bezpečností schránky. Pozor však, bezpečnostní schránky mají jen větší banky ve větších městech. V praxi to funguje tak, že klient podepíše s bankou písemnou smlouvu o pronájmu bezpečnostní schránky. Ve smlouvě klient určí, kdo všechno může mít ke schránce přístup. V tomto případě doporučujeme velmi zvážit koho určíte, že bude mít přístup k Vaší schránce. Od schránky pak většinou dostanete klíček, který vlastníte jenom vy a nelze ho jen tak jednoduše okopírovat.

Cena pronájmu bezpečností schránky v ČR se pohybují v řádech tisícikorun ročně.

Schránky jsou rozdělné dle velikosti. Dále většinou banka určí maximální možnou hodnotu uložených věcí, kterou do schránky můžete vložit a hlavně, za kterou ručí, respektive je schránka pojištěná. Většinou se jedná o 10.000.000,-kč. V případě, že do schránky vložíte diamanty v hodnotě 50.000.000,-kč, tak to banka nezjistí a diamant tam může být, avšak problém přijde ve chvíli, když se stane nějaký problém, například krádež (nepravděpodobné), ale i třeba nějaká živelná pohroma. Banka ručí jenom do sjednaného limitu.

Do bezpečnostní schránky je možné vkládat listiny a cennosti. Tedy i diamanty. Bezpečnostní schránka je přístupná jenom během otevírací body dané banky. Uložit diamanty do banky je vhodné pro konzervativní klientelu, kteří se bojí nechávat diamanty doma.

Výhody:

Minimální pravděpodobnost odcizení

Minimální pravděpodobnost ztráty

Ručení bankou v případě poškození, odcizení atp.

Přenesení odpovědnosti na třetí osobu

Nevýhody:

Musí se hlídat klíček ke schránce

Omezený přístup ke schránce (jenom v otevírací dobu), uložené věci nejsou KDYKOLIV k dispozici

Za úplatu

  • Doma

Mít doma diamant ve vyšší hodnotě je pro mnoho lidí nepředstavitelné, avšak má to i svoje výhody. Pravděpodobně doma nebudete mít diamant větší než 2 cm. Je tedy opravdu malý. Zabalený certifikovaný diamanty od laboratoře (například GIA), má přibližnou velikost 8 x 4 cm. Tedy stále se bavíme o něčem velmi malém, co lze jednoduše schovat.

Ne každý má doma bezpečností trezor, do které ho lze diamant schovat. I ti klienti, kteří ho mají, tak jim nedoporučuji tam diamanty schovávat, jelikož v případě krádeže se zloděj první soustředí právě na trezor. Zabalený diamant je tak malý, že jej lze vložit kamkoliv (mezi oblečení, pod ručníky, pod postel….). Zde se vám opravdu meze nekladou a můžete používat svojí bujnou fantazii. Diamanty lze opravdu schovat kdekoliv. Pro představu:

Za obraz, pod umyvadlo, pod vanu, pod poličku, do hrníčku, …

Jsou zde dvě rizika, které to s sebou však nese:

  1. V případě odcizení, ztráty nebo živelné katastrofy pojišťovna bude plnit maximálně do výše limitu sjednaného v pojistné smlouvě. Lze pojistit připojištění diamantů, ale pojišťovny většinou chtějí, aby byl diamant umístěn právě v bezpečnostním trezoru. Limit pojistného plnění se většinou pohybuje do 1.000.000,-kč.
  2. Diamant můžete doma ztratit.

Výhody:

Diamant je neustále k dispozici v případě nutného opuštění domu

Nesete odpovědnost za diamant sami

Je jenom na vás, kam diamant dáte a jenom vy o něm víte

zdarma

Nevýhody:

Můžete ho ztratit

Můžete být okraden v případě, že se pochlubíte nesprávné osobě

Možná krádež

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *